Medals and Certificates

CBSE – Certificate of Merit
CBSE awards Certificate of Merit to 0.1% students in each subject.
Glad to share that For the 2020 Secondary School Examination (Class X), 14 students have been awarded this certificate.
In Maths Standard (11) Devanshi , Naman, Aarushi, Muskan Mehta, Vrinda Goyal, Ansh Popli, Arman Punia, Khushi, Vartesh Chaudhary and Khushi Yadav bagged this certificate.
Devashish Bajaj got it in Social Science(1)
Harpreet Kaur and Manav Mehla received it in English (2).

CBSE – Certificates of Merit Class XII

In March 2020 Senior Secondary School Certificate Examination (Class XII), we received 17 Merit certificates:

1. Pulkit Aghi, the National Topper received it in 3 subjects i.e. Accountancy, Business Studies and Maths.
2. Mohit Goyal Accountancy.
3. Abhinandan Maths.
4. Nikunj Hindi.
5. 11 students namely
Palak Jain, Aakanksha, Aanchal, Aman, Gargi, Nipun Poria, Vedant Kukreja, Jaskirat Kaur, Khushi and Punya- Painting.

Pulkit Dhir of Ukg B,Budding Skating champion.

Class XII students with their merit certificates

CBSE Merit certificate for excellent performance in class X board exams 2019

Samrat Rana of Class IX-E has won Gold Medal in 10 m Air Pistol Shooting in Open National Shooting Championship and a team cash prize of Rs. 5 Lakhs.

He has also won silver medal in U-17 Khelo India Youth Games and will get prize of Rs. 50,000/- per month for 8 years.

Continuing the winning streak, Ramit Goyal of class VII has bagged three more cash prizes, medals and trophies in various State level competitions held in the month of December. We congratulate the proud parents and teachers. We wish Ramit all the best for all the upcoming events.

In India Spelling Bee Competition 2019-20 first position is bagged by Kush Goyal of I B.
Avni Sharma secured the first position in India spelling Bee 2019-2020 in Grade 3 at school level.

Radhika secured certificate of participation in second round of Dancing ke Rising Star

Anshika of class UKG got one Gold and a Silver medal and was declared the Group champion in the 33rd district roller skating championship.

Pages